Rodzaje powłok patelni

12 / 04 / 2021

Patelnie ma w swojej kuchni każdy, jednak nie każdy wie, jak ważny jest wybór odpowiedniego produktu. Od zakupu patelni dopasowanej do naszych potrzeb, zależy komfort użytkowania i czyszczenia. Źle dobrana patelnia może przysporzyć nam kłopotów przy smażeniu i na długo zniechęcić do dalszych kulinarnych eksperymentów. 

Spis treści:

  1. Jakie są rodzaje powłok na patelniach?
  2. Czym się wyróżnia powłoka teflonowa i aluminiowa?
  3. Jakie zalety posiada powłoka żeliwna i ceramiczna?
  4. Na co zwrócić uwagę przy zakupie patelni?
  5. Sposoby na odpowiednie czyszczenie różnego rodzaju patelni

Jakie są rodzaje powłok na patelniach?

rodzaje powłok patelni

Patelnia patelni nierówna. Istnieje wiele różnych rodzajów patelni, a każda z nich ma inne zastosowanie i została wykonana z innego tworzywa oraz odpowiednio zabezpieczona. Rodzaje patelni ze względu na rodzaj powłoki to m.in.: patelnie miedziane, które przeznaczone są dla profesjonalistów, aluminiowe, które szybko się nagrzewają, ale również szybko tracą ciepło, ceramiczne, na których z łatwością przyrządzimy danie o złocistym kolorze, teflonowe, na których nie używamy tłuszczu, a dania nie przywierają, oraz tytanowe, żeliwne, stalowe i szklane. 

 

Czym się wyróżnia powłoka teflonowa i aluminiowa?

KönigHOFFER FRISO Patelnia 20 cm z powłoką teflonową non-stick / stal nierdzewna / indukcja + łopatka GRATIS!

Patelnie teflonowe cieszą się dużą popularnością wśród kucharzy ze względu na swoją uniwersalność. Specjalna powłoka sprawia, że potrawy nie przywierają, dzięki czemu łatwo przyrządzimy na niej praktycznie każde danie. Są też łatwe w czyszczeniu i dostępne w różnych półkach cenowych. Przy używaniu tej patelni należy jednak pamiętać, żeby do przewracania i mieszania potraw wykorzystywać jedynie drewniane akcesoria, które nie zniszczą teflonu. Patelnie z powłoką aluminiową są bardzo trwałe i mogą posłużyć wiele lat. Ponadto są lekkie i odporne na uszkodzenia, a także możemy je wykorzystywać na różnych typach kuchenek, co jest znacznym ułatwieniem. 

Jakie zalety posiada powłoka żeliwna i ceramiczna?

KönigHOFFER KINGSTONE Patelnia aluminiowa z powłoką ceramiczną 18 cm / indukcja

Do zalet patelni żeliwnych zaliczamy najczęściej ich dobre przewodzenie ciepła, co pomaga przy smażeniu różnego typu mięs. Dodatkowo aromaty z patelni żeliwnych przechodzą na kolejne dania, które na nich smażymy. Znane są od bardzo dawna, a w niektórych kuchniach możemy znaleźć egzemplarze mające nawet sto lat! Jest to niezwykła oszczędność pieniędzy, ponieważ dobrze konserwowana patelnia żeliwna nie traci swoich właściwości i służyć może wielu pokoleniom. Twardy materiał, z jakich powstały nie odkształca się ani nie wybrzusza. Co do patelni ceramicznych, uwielbiamy je za naturalność, możliwość smażenia w wysokich temperaturach, trwałość oraz odporność na zarysowania. Polecane są jednak do smażenia na głębokim tłuszczu, ponieważ nie posiadają nieprzywierającej powłoki. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie patelni?

Szukając odpowiedniej dla siebie patelni, przede wszystkim trzeba odpowiedź na pytanie, co na niej będziemy przygotowywać. Istnieją patelnie, które są przeznaczone do konkretnych typów dań, mięs czy ryb. Zwróćmy uwagę na to, jaki rodzaj kuchenki posiadamy i ile mamy na niej miejsca. Ponadto zastanówmy się, jakie doświadczenie w kuchni posiadamy. Nie bez przyczyny niektóre patelnie są oznaczane mianem "do profesjonalnego użytku". Jeśli nie chcemy smażyć potraw w tłuszczu, a szorowanie patelni przysparza nam problemy, najlepiej wybrać patelnię z powłoką teflonową. Należy jednak pamiętać, że takiej powłoki nie można zarysować, ponieważ przestanie być odporna na przywieranie, a także może wydzielać niebezpieczne dla zdrowia substancje. 

Szukasz patelni dopasowanej do Twoich potrzeb? - mamy je u nas w sklepie!

Sposoby na odpowiednie czyszczenie różnego rodzaju patelni

Przede wszystkim, nie każda patelnia nadaje się do mycia w zmywarce. Niektóre musimy myć ręcznie i to z należytą dbałością, wynikającą z wymagań różnego rodzaju powłok. Patelnię ceramiczną myjemy płynem, ciepłą wodą oraz miękką gąbką. Tak samo czyścimy patelnie z teflonu i pamiętamy, że nie można jej zarysować. Patelnie żeliwne można czyścić druciakiem i dość mocno szorować brud. Produkty ze stali nierdzewnej wyczyścimy octem i sodą, delikatnie czyszcząc ich powierzchnie gąbką. Do czyszczenia patelni na zewnątrz posłuży nam sól, kwasek cytrynowy, ocet czy woda utleniona.